sobota, 18 lutego 2017

ROSOMAK z wiezą OSS-M, 1:35 IBG (nr 35034)




Zgodnie z zapowiedzią IBG wydało kolejnego Kołowego Transportera Opancerzonego.

Tym razem mamy do czynienia z Rosomakiem wersji z wieżą OSS-M (Opancerzone Stanowisko Strzeleckie Małe).



Przepastne pudło z art-boxem przedstawiającym kołowca zawiera zestaw w ramkach, instrukcję montażu i mały plakat. Podobnie jak w pierwszej wersji Rośka w zestawie mamy także elementy do zbudowania kompletnego wnętrza. Wnętrze różni się od wersji afgańskiej choćby ilością miejsc dla desantu (8 a nie jak poprzednio 6). Mamy też ramki z obrotnicą typu OSS-M, najbardziej charakterystycznego elementu tej wersji.
 

 
 
 
 
 
Co dokładnie zawiera zestaw o nr 35034 wymieniam poniżej:
- 14 ramek z częściami nadwozi a i wnętrza pojazdu
- 1 ramka z częściami przezroczystymi
- 1 woreczek z kołami (bieżniki kierunkowe)
- mały arkusz blaszek PE
- arkusz z kalkomanią (PKW Czad, 2009 r.)
- instrukcja montażu        
- kolorowe zdjęcie pojazdu w formacie A4 (vide art box)
 

 
Emocje po premierze wariantu M1M jeszcze nie opadły a mamy już kolejny materiał do budowy tego współczesnego wozu transportowego. Producent stopniuje emocje wypuszczając kolejne wersje a jednocześnie powodując większe zainteresowanie zastosowaniem Rosomaka.  Najnowsze dziecko IBG przedstawia wariant używany w Afryce, dokładnie w Czadzie podczas pełnienia misji w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Replika tego kołowca w malowaniu z misji na afrykańskim lądzie będzie ciekawym tematem modelarskim a jednocześnie wyjątkowym obiektem w niejednej kolekcji. Tym bardziej zważywszy na fakt niezbyt powszechnej wiedzy na temat działań polskich żołnierzy wspierających misję zorganizowaną przez Unię Europejską.



 
 
Recenzja modelu dostępna także na łamach czasopisma SUPER Model (KAGERO) 
 
 
 
 

 

piątek, 17 lutego 2017

TIGER I Ausf.E, 1:35 (Zvezda + dodatki)




















POLSKI ROSOMAK, IBG 1:35 (nr 35033): INBOX




Hobbyści dawno nie byli tak dopieszczani przez producentów plastikowych replik redukcyjnych. Ubiegły rok obfitował w wiele premier wydawniczych w tym jedną z bardziej wyczekiwanych - model polskiego transportera kołowego ROSOMAK. Trzecia odsłona KTO ROSOMAK ukazała się w końcu 2016 roku, stając się swoistym prezentem gwiazdowym.  Producent modelu - firma IBG Models  udostępnia tym razem polską wersję tego pięknego współczesnego wozu bojowego.  Można powiedzieć, że wersja ta była najbardziej wyczekiwanym wariantem polskiego kołowca. I wreszcie go mamy!!!


 
 

Nietuzinkowe pudło z wyrazistym wizerunkiem Rośka zawiera co potrzeba do budowy repliki w skali 1:35.

Wiele elementów znanych jest z poprzednich dwóch wydań. Zasadnicze różnice dotyczą nadwozia, elementów wieżyczki i wyposażenia. Podobnie jak w poprzednich wersjach mamy tu możliwość budowy repliki z wnętrzem. Puryści muszą zadbać tu jednak o wiele przeróbek i własnej inwencji, aby oddać realizm prawdziwej maszyny widzianej od wewnątrz.


 

Do zestawu dołączony jest mały arkusz kalkomanii dla dwóch malowań: PKW w Czadzie w 2009 roku oraz 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Biorąc pod uwagę zastosowanie tego wozu w polskich siłach zbrojnych wybór zaproponowany przez producenta mamy bardzo skromny. Całe szczęście na tym elemencie spoczywa słaba strona zestawu, bowiem możemy posiłkować dodatkami innych producentów, choćby TORO model.
 

Zestaw o nr 35033 zawiera jak niżej:
- 15 ramek z częściami nadwozi a i wnętrza pojazdu
- 1 ramka z częściami przezroczystymi
- 1 woreczek z kołami (bieżniki kierunkowe)
- arkusz blaszek PE
- arkusz z kalkomanią (PKW Czad, 2009 r.,11.Lubuska Dywizja Kawalerii Panc.)
- instrukcję montażu        
 Trzeci wariant Rosomaka wydany przez IBG to bez wątpienia jeden z bardziej wyczekiwanych modeli roku 2016. Rodzimy wariant wozu to baza dla wielu wariantów wykonania poza wersjami dedykowanymi przez  producenta. Dzięki producentowi repliki tego nowoczesnego wozu bojowego będą zapewne częstym tematem w licznych galeriach i wystawach konkursowych. Wielu fachowców żartobliwie powiada, że zapowiada się odrębna kategoria konkursowa pt. KTO ROSOMAK. Zważywszy na fakt wyczekiwania modelu i zainteresowanie nim wielu modelarzy pozwolę sobie powiedzieć parafrazując chiński kalendarz, że rok 2016 był rokiem ROSOMAKA.