sobota, 26 sierpnia 2017

MUZEUM BRONI I MILITARIÓW w Witoszowie Dolnym w obiektywie MODEL SECTOR


Odwiedziłem ostatnio ciekawe miejsce w moich okolicach - Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym k/Świdnicy. Muzeum Posiada w swoich zbiorach wiele ciekawych eksponatów. Można tu zobaczyć kilka współczesnych samolotów bojowych i jeszcze więcej pojazdów militarnych służących niegdyś w Polskich Siłach Zbrojnych. Jest tu też replika słynnego Fokkera Dr.I, na którym latał as lotnictwa z okresu I Wojny Światowej, a jednocześnie Świdniczanin - Manfred von Richthofen. Muzeum polecam wszystkim miłośnikom militariów i historii wojskowości. Więcej na temat muzeum można przeczytać na stronie www.muzeum-broni.com.pl  
W materiale przedstawiam krótką relację fotograficzną z pobytu w tym ciekawym miejscu.
fot. R. Lebioda














































fot. R. Lebioda

środa, 23 sierpnia 2017

MIG 29 SMT (1:72, ZVEZDA nr 7309)



Sylwetka rosyjskiego myśliwca MIG-29 jest doskonale znana fanom awiacji i nie tylko.
Ten charakterystyczny płatowiec po raz kolejny jest inspiracją dla producenta modeli redukcyjnych - tym razem na warsztat wzięła go „rodzima” firma z gwiazdą w logo (ZVEZDA). Wersja SMT jest kolejną, jaką w ostatnich miesiącach wydaje ten producent. Dla przypomnienia wcześniej wydano wariant MIG-29 9.13 (nr 7278), co zapowiada szerszą propozycję w ofercie ZVEZDA.

Wydaje się, że ZVEZDA rywalizuje na tym polu z innym producentem (TRUMPETER), który także wydaje w ostatnim czasie kolejne wersje tego myśliwca. Fakt ten może tylko ucieszyć modelarzy, bo naprawdę jest w czym wybierać i co budować. Które repliki są lepsze - ta ocena należy do hobbystów. Ja w tym materiale przedstawię opis i własną ocenę zestawu. MIG 29 SMT ma charakterystyczną sylwetkę z widocznym „garbem” na górnej części kadłuba. Wersja MiG 29 SMT różni się od wcześniejszych wersji tych myśliwców unowocześnionym radarem, nową awioniką, cyfrowym kokpitem, poprawionym system nawigacyjnym i powiększonym zasięgiem (do 1550 km). Widoczny z zewnątrz powiększony zbiornik paliwa w kadłubie (powstały w ten sposób „garb”) jest najbardziej wyróżniającym elementem sylwetki od starszych maszyn tego typu. 

 charakterystyczna dla ZVEZDY instrukcja
 instrukcja z częścią ujmującą schematy malowania płatowca
instrukcja montażu dość czytelna i przyjazna dla budującego replikę MIG-a 


Przygoda z modelem zaczyna się często od wizualnych doznań z wizerunkiem na pudełku. Te w wykonaniu Zvezdy są ostatnimi czasy bardzo zachęcające a tzw. box art godny jest zawartości i samej tematyki. Model pakowany jest charakterystycznie pudło w pudle. 



W środku mamy dwa mlecznobiałe woreczki z ramkami z częściami w kolorze jasno szarym, instrukcję montażu i kalkomanię. Producent zadbał o ilość części - mamy ich w zestawie 28 (na 11-tu ramkach, w tym jedna z elementami transparentnymi i jedna z figurkami).
Elementy widoczne na ramkach są ładnie odlane z dbałością o szczegóły i i ich spasowanie. Wnętrze kokpitu miga wyposażono w dość skromną ilość elementów - tu duże pole do popisu dla producentów dodatków elementów PE i żywicznych. Podobnie wykonano dysze wylotowe silników - dość uproszczone a nawet toporne. Nie budzi to jednak emocji, bowiem te elementy płatowca zwyczajowo waloryzowane są przez modelarzy elementami poza zestawem.  




Na podkreślenie zestawu zasługuje ilość elementów dodatkowego uzbrojenia - tu, podobnie jak we wcześniejszych wydaniach można wybierać pośród typów stosowanej w MIG-ach broni. Elementy układu jednego są ładnie zdetalowane ale jednocześnie bardzo delikatne. W tym miejscu budowy modelu trzeba szczególnie uważać na delikatną ich budowę i dbałość o montaż. Linie podziału płatowca są bardzo delikatne - to charakterystyczne dla replik redukcyjnych MIG-a tego producenta. Producent zadbał o racjonalny montaż elementów i logiczną kolejność ich montażu. Główna bryła płatowca składa się z dwóch zasadniczych elementów zawierających uskrzydlenie do których dokleja się kolejne elementy skrzydeł i stateczników. 






Tak zaprojektowane części modelu zapewniają optymalny montaż bez większej zabawy w skomplikowane łączenie i późniejszą obróbkę. Do zestawu dołączony jest duży arkusz kalkomanii. Zawiera on dwa typy oznaczenia myśliwca. Arkusz zawiera także oznaczenia techniczne płatowca - także dla uzbrojenia. Instrukcja montażu typowa dla ZVEZDY - czarno-białe arkusze, na których dość wyraźnie i intuicyjnie przedstawiono kolejne kroki etapów budowy. Na końcu instrukcji mamy dwa schematy malowania. Te niestety także w odcieniach szarości, a szkoda. 





Podsumowując: mamy kolejną, świetną replikę redukcyjną pięknego samolotu bojowego. Dla wielu zawartość pudełka wystarczy do zbudowania pięknego i wyróżniającego się w kolekcji modelu. Dla zaawansowanych modelarzy będzie to zestaw bazowy konieczny w uzbrojenie w liczne dodatki.  


Na koniec dziękuję firmie DREAM (www.dream.pl) za udostępnienie modelu na cele tej recenzji.