niedziela, 23 sierpnia 2020

BRITISH MILITARY LORRY B-TYPE, MiniArt 1:35 (nr 39003)


Tematyka Pierwszej Wojny Światowej w modelarstwie redukcyjnym jest dziś dość popularna i równie ochoczo oferowana przez producentów replik. Kilka lat temu nie można było mówić o takiej sytuacji - modele o tej tematyce były pewną niszą i nie tak popularne jak dziś. Jedną z przyczyn zmiany postrzegania tematyki WWI były z pewnością obchody rocznicowe - od stulecia rozpoczęcia Wielkiej Wojny po okrągłą rocznicę jej zakończenia. W tej chwili można dla brnąc w kolejne rocznic na gruntach narodowych - choćby nasza niedawna stuletnia rocznica Bitwy Warszawskiej (obchodzona 15-go sierpnia 2020 roku). Takie okoliczności zachęcają też producentów modeli do większej uwagi w swych projektach. Widoczne było to w przypadku wielu producentów wtryskowych miniatur redukcyjnych, także w tematyce jaką przedstawia nam ukraiński producent - firma MiniArt. W ofercie tego producenta pojawiło się bardzo wiele interesujących pozycji, w tym właśnie z okresu Pierwszej Wojny Światowej.

Jedną z nich jest brytyjska ciężarówka B-TYPE opracowana w skali 1:35. Model ten zasługuje na szczególne wyróżnienie z uwagi na sylwetkę ciężarówki wczesnego typu używaną w okresie walk na frontach europejskich. Samochody a zwłaszcza dostawcze z tego okresu to nadal rzadkość, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. 

Model zapakowano w kartonowe pudełko z ciekawym obrazkiem ciężarówki na zdejmowanym wieku.    W środku znajdziemy bogatą zawartość, a dokładniej jak niżej:

- 9 ramek z elementami w kolorze szarym

- 1 ramkę z elementami przezroczystymi

- 1 arkusz kalkomanii (dla 4-ch wariantów oznaczeń)

- 1 arkusz z elementami PE

- instrukcję montażu w formie zeszytu A4 (wraz z kolorowymi schematami malowania repliki)



Elementy zawarte na ramkach wyglądają przyzwoicie, jadnak po bliższym przyjrzeniu się dostrzec można niebagatelne detale i jakość wykonania. Sam plastik (tworzywo) wydaje się być solidnej jakości - nie jest za miękki i za twardy (co ma znaczenie w procesie montażu i klejenia). Rozlokowanie części na ramkach jest dobre bez ryzyka uszkodzenia i bardzo czytelne pod względem oznaczeń / identyfikacji dla modelarza. 





Typowa, bardzo dobrej jakości instrukcja montażu zestawu. Znajdziemy w niej dokładne etapy i wskazówki dotyczące budowy jaki i kolorowe schematy malowania i oznaczeń repliki.
















Budowę repliki producent zaczyna w instrukcji od... silnika. Mamy więc replikę uzbrojoną w ważny dla kołowca podzespół jakim jest właśnie jednostka napędowa. Ta robi wrażenie ilością detali i części na jakie składa się ten podzespół (włącznie z przewidzianymi przez producenta licznymi przewodami, okablowaniem silnika). Kolejny z etapów budowy to rama wraz z układem zawieszenia i tylnym mostem. Części przewidziane do tego etapu budowy są niesamowite: liczne imitacje nitowania, śrub pięknie oddają  charakter prawdziwej maszyny. Będzie co eksponować w wariantach np. bez skrzyni ładunkowej lub innych nietypowych wariantach wykonania.Wiele elementów zbogacanych jest częściami PE, w tym ważna i widoczna osłona chłodnicy. Nie ma tu powodów do zmartwień o zbytnie uproszczenia a dodawana blaszka zapowiada choćby takie konieczne i ważne waloryzacje. Cały spód pojazdu wraz z mechanizmami i wszelkimi dźwigniami zapowiada bardzo ciekawy i bogato odwzorowanymi szczegółami. Koła - jako kolejny z etapów budowy składają się z wielu pięknie zaprojektowanych elementów, dając nam możliwość odtworzenia w miniaturze bardzo dokładnego elementu imitującego oryginał. Producent zaprojektował komorę silnik atak, aby ją pięknie wyeksponować. Inne rozwiązanie byłoby zbrodnią! Mamy więc możliwość pokazania bebechów, nad którymi wielu z modelarzy będzie pokładało wiele uwagi. Szoferka B-Type jest kompletna i wyposażona w to co powinno być. Jak wiadomo pojazdy z tej opoki były dość toporne i oszczędne w nadmiernym wyposażeniu, ale nie brak tu niczego.

Skrzynia ładunkowa to jeden z największych podzespołów do zmontowania. Wszystkie drewniane elementy (w tym wspominana skrzynia) mają wyraźną fakturę drewna. Jest ona bardzo schludna i oddaje charakter drewnianego materiału. Wszystkie detale ciężarówki z epoki - wraz z charakterystycznymi lampami, reflektorami wyglądają przepięknie i chce się wręcz wejść w natychmiastowe ich montowanie i sprawdzenie jak wygląda po złożeniu.

Producent przewidział aż 4 warianty oznaczeń ciężarówki dodając właściwe kalkomanie i piękne schematy malowania. Te ujęta w typowej od lat w zestawach tego producenta instrukcji montażu, która może być wzorem dla innych producentów.




Oznaczenia dotyczą okresu 1914 - 1918 w użyciu British Army.





Podsumowanie. Jakość opracowania i wydania zestawu wpisuje się w to, do czego przyzwyczaił nas ukraiński producent MiniArt - bardzo wysoki poziom nie pozostawiając miejsca na uproszczenia. Biorąc pod uwagę tematykę (nadal dość rzadką) zestaw zasługuje na szczególne wyróżnienie.






 


poniedziałek, 10 sierpnia 2020

HMS Harvester 1943, IBG Models 1:700 (nr 70010)

 

Wraz z ostatnimimi nowościami IBG Models zaprezentowało kolejny model okrętu w skali 1:700. Zestaw o numerze katalogowym 70010 prezentuje brytyjski niszczyciel typu H Royal Navy HMS Harvester. 

To kolejna propozycja w tej kategorii replik, która wzbogaca ofertę IBG Models. Wcześniejsze zestawy prezentowały inne brytyjskie okręty z okresu IIWŚ w tejże podziałce. Producent oferuje nam zatem coraz szerszą gamę modeli idąc w kierunku tematycznej serii okrętów w poszczególnych klasach. Dla kolekcjonerów to dobry sygnał i swoista zapowiedź prawdopodobnych kolejnych opracowań w tej kategorii replik.

Model opakowano w kartonowe pudełko z płynącym niszczycielem w akcji na obrazku - niezwykle dynamiczna i piękna sylwetka okrętu zachęca do zwrócenia nań uwagi.

W środku znajdziemy poniższą zawartość:

- 3 ramki z częściami w kolorze szarym

- 1 arkusz z elementami PE (w tym relingi i wszelkie drobne elementy konstrukcyjne okrętu)

- 1 mały arkusz z kalkomanią

- Instrukcja montażu w formacie zeszytu A4

  

Modele w tej skali są niezwykle filigranowe zatem części w zestawie są niezwykle drobne. 

Największe elementy zestawu to kadłub (wykonany w pozycji "do lini wodnej"), elementy pokładu i kilka najważniejszych części nadbudówki. Pozostała zdecydowana część to elementy bardzo drobne wymagające uwagi i szczególnej precyzji przy samym odcinaniu z ramek i finalnym montażu. Instrukcja montażu bardzo czytelnie obrazuje poszczególne kroki, jakie modelarz powinien podejmować przy budowie tej filigranowej repliki niszczyciela. Na podkreślenie zasługuje blaszka fototrawiona w zestawie (niemal stały element zestawów IBG Models!) na której znajdziemy drobne elementy konstrukcyjne i nadbudówki oraz relingi. Modelarz otrzymuje więc zestaw uzbrojony w niezbędne waloryzacje umożliwiące wierne odtworzenie repliki redukcyjnej okrętu. Ostatnie strony przedstawiają pomocne rendery gotowego modelu oraz kolorowy schemat malowania (kamuflaż z działań operacyjnych HMS Harvester na Atlantyku Północnym w 1943 roku).




niedziela, 9 sierpnia 2020

Scammell Pioneer Tank Transporter with TRCU30 Trailer, IBG Models 1:72 (nr 72 80) - INBOX

Po udanych premierach miniatur ciągników Scammell w skali 1:72 przyszła pora na kolejny wariant tego ciekawego pojazdu z okresu IIWŚ. Zapowiadany kolejny wariant ciągnika Scammell Pioneer to spektakularny zestaw do przewozu czołgów składający się ze specjalnej Wersji Scammell Pioneer i lawety TRCU30. Hobbyści od dawana wypatrywali nowego modelu redukcyjnego spełniającego aktualne oczekiwania techniczne i merytoryczne.  Znając jakość poprzednich modeli warszawskiego producenta można mieć pewne poczucie bezpieczeństwa, że kolejna replika redukcyjna będzie opracowana i wyprodukowana conajmniej na dotychczasowym, bardzo dobrym poziomie. Czy tak jest - zaglądamy do pudełka z zestawem.

Model o numerze katalogowym 72080 opakowano w typowe dla serii miniatur IBG Models opakowanie w skali 1:72. Wieczko kartonowego pudełka zdobi atrakcyjny wizerunek ciągnika z naczepą w jałowej, pustynnej scenerii zdradzając nam poniekąd wariant jednego z oznaczeń w zestawie.

W opakowaniu znajdziemy:

- 10 ramek w kolorze szarym z elementami modelu

- 1 arkusz z elementami PE

- 1 arkusz z kalkomanią (dla 2-ch wariantów malowania)     

- 1 arkusz z folią/kliszą do imitacji oszklenia pojazdu

- Instrukcję montażu w formie zeszytu A4

Wnętrze pudełka wypełnia pokaźna zawartości - ilość ramek i elementów jest spora (bo i model nawet w tej skali jest pokaźnych rozmiarów). Miłym akcentem w zestawach IBG Models jest blaszka fototrawiona i dobrej jakości kalkomania - dzięki nim można dobrze "ozdobić" model. Wiele elementów zestawu może przypominać z tych wydanych wcześniej (poprzednie warianty Scammella; o tych pisałem wcześniej: http://raffmodel.blogspot.com/2020/05/scammell-pioneer-svs2-r100-ibg-models.html). To jednak złudne, bo kształt bryły ciągnika różni się do wcześniejszych i tylko cześć elementów powtarza się w zestawie. Podobnie rozwiązano wnętrze modelu, układ jezdny czy samą jednostkę napędową (posiłkując się elementami z wcześniejszych wersji). Cała reszta to nowe opracowania.

Wspomniałem już o wnętrzu i silniku - tu nie ma niespodzianek, model wyposażony jest w drobiazgowe elementy tych podzespołów. Te wzbogacanie elementami PE naprawdę robią wrażenie, zwłaszcza w skali 1:72! Tym bardziej podkreśla to walory zestawu jakie oferuje polski producent. Bryła nadbudówki ciągnika jest inny niż poprzednich wariantach, stąd znaczące różnice konstrukcyjne i elementy potrzebne do jego wykonania. Zupełnie nowe formy zastosowano do produkcji charakterystycznej lawety do przewozu czołgów. Ta. składa się z ej ilości dokładnie zaprojektowanych elementów. Tu jak w poprzednim etami zestawu przewidziano wiele elementów PE do odtworzenia filigranowych części lawety (wzmocnienia, uchwyty). Największe elementy konstrukcyjne lawety - podłużnice i kratownica odlano jako duże podzespoły. Cała reszta do drobne i bardzo drobne elementy. Te wykonane ze starannością i z wyraźnymi detalami. Imitacje elementów drewnianych nie mają charakterystycznej faktury drewna - to jeden z nielicznych elementów, nad którym można dodatkowo popracować we własnym zakresie. Drobne elementy zamocowane są na ramkach dość grubymi "gałązkami": przy docinaniu ich z ramki warto zachować ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Dość wymagającym elementem są zawsze metalowe delikatne blaszki (PE). Całkiem niemało producent przewidział ich do lawety, w tym pokaźne wsporniki w dolnej części trailera. Wielbiciele montażu i malowania kół będą mieli co robić - laweta zawiera ich osiem; razem z tymi przy ciągniku mamy ich aż 14 :)

Koła wykonane w takiej samej technologii co poprzednio - składają się z dwóch elementów, przy czym mniejszy to środkowa część felgi koła. Pomysł bardzo dobry i który sprawdził się w poprzednich replikach (także innych modelach tego producenta).

Instrukcja montażu to niemal ideał tego elementu dla każdego modelu redukcyjnego: dobrej jakości papier, wysokiej jakości rysunki, czytelne schematy i etapy budowy to wysoki poziom wykonania tego często pomijanego przez producentów elementu zestawu. Do tego piękne , kolorowe schematy malowań dla wariantów przewidzianych w zestawie - czego oczekiwać więcej?





W zestawie mamy mały arkusz z kalkomanią Techmod przewidzianą dla dwóch wariantów oznaczeń:

- Scammell Pioneer Tank Transporter z Dowództwa Sił Bliskiego Wschodu, 8 Armia, 372 Kompania Transportowa Czołgów Królewskiego Korpusu Zaopatrzenia (RASC, Afryka Północna 1942 r.)

- Scammell Pioneer Tank Transporter o nazwie własnej "MAITLAND" z 6. Północnoafrykańskiej Dywizji Pancernej, Włochy 1944 rok




W podsumowaniu: IBG Models oferuje po raz kolejny ciekawy, oryginalny zestaw opracowany z najwyższą starannością, będący dla wielu miłośników brytyjskiej myśli technicznej okresu IIWŚ swoistym "must have". Zawartość zestawu - mnogość elementów z drobiazgowymi detalami okraszone elementami PE i dobrej jakości kalkomanią pozwalają na zbudowania wspaniałej repliki w wariancie "prosto z pudła". Wiele rozwiązań technicznych w tym zestawie jest na miarę mniejszych podziałek - w niektórych momentach nie chce się wierzyć, że mamy do czynienia z repliką w skali 1:72. Dodatkowym walorem zestawu jest cena - za zestaw o opisanej jak wyżej zawartości zapłacimy w sklepach nieco ponad 80 zł. Gorąco polecam!