niedziela, 23 sierpnia 2020

BRITISH MILITARY LORRY B-TYPE, MiniArt 1:35 (nr 39003)


Tematyka Pierwszej Wojny Światowej w modelarstwie redukcyjnym jest dziś dość popularna i równie ochoczo oferowana przez producentów replik. Kilka lat temu nie można było mówić o takiej sytuacji - modele o tej tematyce były pewną niszą i nie tak popularne jak dziś. Jedną z przyczyn zmiany postrzegania tematyki WWI były z pewnością obchody rocznicowe - od stulecia rozpoczęcia Wielkiej Wojny po okrągłą rocznicę jej zakończenia. W tej chwili można dla brnąc w kolejne rocznic na gruntach narodowych - choćby nasza niedawna stuletnia rocznica Bitwy Warszawskiej (obchodzona 15-go sierpnia 2020 roku). Takie okoliczności zachęcają też producentów modeli do większej uwagi w swych projektach. Widoczne było to w przypadku wielu producentów wtryskowych miniatur redukcyjnych, także w tematyce jaką przedstawia nam ukraiński producent - firma MiniArt. W ofercie tego producenta pojawiło się bardzo wiele interesujących pozycji, w tym właśnie z okresu Pierwszej Wojny Światowej.

Jedną z nich jest brytyjska ciężarówka B-TYPE opracowana w skali 1:35. Model ten zasługuje na szczególne wyróżnienie z uwagi na sylwetkę ciężarówki wczesnego typu używaną w okresie walk na frontach europejskich. Samochody a zwłaszcza dostawcze z tego okresu to nadal rzadkość, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. 

Model zapakowano w kartonowe pudełko z ciekawym obrazkiem ciężarówki na zdejmowanym wieku.    W środku znajdziemy bogatą zawartość, a dokładniej jak niżej:

- 9 ramek z elementami w kolorze szarym

- 1 ramkę z elementami przezroczystymi

- 1 arkusz kalkomanii (dla 4-ch wariantów oznaczeń)

- 1 arkusz z elementami PE

- instrukcję montażu w formie zeszytu A4 (wraz z kolorowymi schematami malowania repliki)



Elementy zawarte na ramkach wyglądają przyzwoicie, jadnak po bliższym przyjrzeniu się dostrzec można niebagatelne detale i jakość wykonania. Sam plastik (tworzywo) wydaje się być solidnej jakości - nie jest za miękki i za twardy (co ma znaczenie w procesie montażu i klejenia). Rozlokowanie części na ramkach jest dobre bez ryzyka uszkodzenia i bardzo czytelne pod względem oznaczeń / identyfikacji dla modelarza. 





Typowa, bardzo dobrej jakości instrukcja montażu zestawu. Znajdziemy w niej dokładne etapy i wskazówki dotyczące budowy jaki i kolorowe schematy malowania i oznaczeń repliki.
















Budowę repliki producent zaczyna w instrukcji od... silnika. Mamy więc replikę uzbrojoną w ważny dla kołowca podzespół jakim jest właśnie jednostka napędowa. Ta robi wrażenie ilością detali i części na jakie składa się ten podzespół (włącznie z przewidzianymi przez producenta licznymi przewodami, okablowaniem silnika). Kolejny z etapów budowy to rama wraz z układem zawieszenia i tylnym mostem. Części przewidziane do tego etapu budowy są niesamowite: liczne imitacje nitowania, śrub pięknie oddają  charakter prawdziwej maszyny. Będzie co eksponować w wariantach np. bez skrzyni ładunkowej lub innych nietypowych wariantach wykonania.Wiele elementów zbogacanych jest częściami PE, w tym ważna i widoczna osłona chłodnicy. Nie ma tu powodów do zmartwień o zbytnie uproszczenia a dodawana blaszka zapowiada choćby takie konieczne i ważne waloryzacje. Cały spód pojazdu wraz z mechanizmami i wszelkimi dźwigniami zapowiada bardzo ciekawy i bogato odwzorowanymi szczegółami. Koła - jako kolejny z etapów budowy składają się z wielu pięknie zaprojektowanych elementów, dając nam możliwość odtworzenia w miniaturze bardzo dokładnego elementu imitującego oryginał. Producent zaprojektował komorę silnik atak, aby ją pięknie wyeksponować. Inne rozwiązanie byłoby zbrodnią! Mamy więc możliwość pokazania bebechów, nad którymi wielu z modelarzy będzie pokładało wiele uwagi. Szoferka B-Type jest kompletna i wyposażona w to co powinno być. Jak wiadomo pojazdy z tej opoki były dość toporne i oszczędne w nadmiernym wyposażeniu, ale nie brak tu niczego.

Skrzynia ładunkowa to jeden z największych podzespołów do zmontowania. Wszystkie drewniane elementy (w tym wspominana skrzynia) mają wyraźną fakturę drewna. Jest ona bardzo schludna i oddaje charakter drewnianego materiału. Wszystkie detale ciężarówki z epoki - wraz z charakterystycznymi lampami, reflektorami wyglądają przepięknie i chce się wręcz wejść w natychmiastowe ich montowanie i sprawdzenie jak wygląda po złożeniu.

Producent przewidział aż 4 warianty oznaczeń ciężarówki dodając właściwe kalkomanie i piękne schematy malowania. Te ujęta w typowej od lat w zestawach tego producenta instrukcji montażu, która może być wzorem dla innych producentów.




Oznaczenia dotyczą okresu 1914 - 1918 w użyciu British Army.





Podsumowanie. Jakość opracowania i wydania zestawu wpisuje się w to, do czego przyzwyczaił nas ukraiński producent MiniArt - bardzo wysoki poziom nie pozostawiając miejsca na uproszczenia. Biorąc pod uwagę tematykę (nadal dość rzadką) zestaw zasługuje na szczególne wyróżnienie.






 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz