niedziela, 9 sierpnia 2020

Scammell Pioneer Tank Transporter with TRCU30 Trailer, IBG Models 1:72 (nr 72 80) - INBOX

Po udanych premierach miniatur ciągników Scammell w skali 1:72 przyszła pora na kolejny wariant tego ciekawego pojazdu z okresu IIWŚ. Zapowiadany kolejny wariant ciągnika Scammell Pioneer to spektakularny zestaw do przewozu czołgów składający się ze specjalnej Wersji Scammell Pioneer i lawety TRCU30. Hobbyści od dawana wypatrywali nowego modelu redukcyjnego spełniającego aktualne oczekiwania techniczne i merytoryczne.  Znając jakość poprzednich modeli warszawskiego producenta można mieć pewne poczucie bezpieczeństwa, że kolejna replika redukcyjna będzie opracowana i wyprodukowana conajmniej na dotychczasowym, bardzo dobrym poziomie. Czy tak jest - zaglądamy do pudełka z zestawem.

Model o numerze katalogowym 72080 opakowano w typowe dla serii miniatur IBG Models opakowanie w skali 1:72. Wieczko kartonowego pudełka zdobi atrakcyjny wizerunek ciągnika z naczepą w jałowej, pustynnej scenerii zdradzając nam poniekąd wariant jednego z oznaczeń w zestawie.

W opakowaniu znajdziemy:

- 10 ramek w kolorze szarym z elementami modelu

- 1 arkusz z elementami PE

- 1 arkusz z kalkomanią (dla 2-ch wariantów malowania)     

- 1 arkusz z folią/kliszą do imitacji oszklenia pojazdu

- Instrukcję montażu w formie zeszytu A4

Wnętrze pudełka wypełnia pokaźna zawartości - ilość ramek i elementów jest spora (bo i model nawet w tej skali jest pokaźnych rozmiarów). Miłym akcentem w zestawach IBG Models jest blaszka fototrawiona i dobrej jakości kalkomania - dzięki nim można dobrze "ozdobić" model. Wiele elementów zestawu może przypominać z tych wydanych wcześniej (poprzednie warianty Scammella; o tych pisałem wcześniej: http://raffmodel.blogspot.com/2020/05/scammell-pioneer-svs2-r100-ibg-models.html). To jednak złudne, bo kształt bryły ciągnika różni się do wcześniejszych i tylko cześć elementów powtarza się w zestawie. Podobnie rozwiązano wnętrze modelu, układ jezdny czy samą jednostkę napędową (posiłkując się elementami z wcześniejszych wersji). Cała reszta to nowe opracowania.

Wspomniałem już o wnętrzu i silniku - tu nie ma niespodzianek, model wyposażony jest w drobiazgowe elementy tych podzespołów. Te wzbogacanie elementami PE naprawdę robią wrażenie, zwłaszcza w skali 1:72! Tym bardziej podkreśla to walory zestawu jakie oferuje polski producent. Bryła nadbudówki ciągnika jest inny niż poprzednich wariantach, stąd znaczące różnice konstrukcyjne i elementy potrzebne do jego wykonania. Zupełnie nowe formy zastosowano do produkcji charakterystycznej lawety do przewozu czołgów. Ta. składa się z ej ilości dokładnie zaprojektowanych elementów. Tu jak w poprzednim etami zestawu przewidziano wiele elementów PE do odtworzenia filigranowych części lawety (wzmocnienia, uchwyty). Największe elementy konstrukcyjne lawety - podłużnice i kratownica odlano jako duże podzespoły. Cała reszta do drobne i bardzo drobne elementy. Te wykonane ze starannością i z wyraźnymi detalami. Imitacje elementów drewnianych nie mają charakterystycznej faktury drewna - to jeden z nielicznych elementów, nad którym można dodatkowo popracować we własnym zakresie. Drobne elementy zamocowane są na ramkach dość grubymi "gałązkami": przy docinaniu ich z ramki warto zachować ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Dość wymagającym elementem są zawsze metalowe delikatne blaszki (PE). Całkiem niemało producent przewidział ich do lawety, w tym pokaźne wsporniki w dolnej części trailera. Wielbiciele montażu i malowania kół będą mieli co robić - laweta zawiera ich osiem; razem z tymi przy ciągniku mamy ich aż 14 :)

Koła wykonane w takiej samej technologii co poprzednio - składają się z dwóch elementów, przy czym mniejszy to środkowa część felgi koła. Pomysł bardzo dobry i który sprawdził się w poprzednich replikach (także innych modelach tego producenta).

Instrukcja montażu to niemal ideał tego elementu dla każdego modelu redukcyjnego: dobrej jakości papier, wysokiej jakości rysunki, czytelne schematy i etapy budowy to wysoki poziom wykonania tego często pomijanego przez producentów elementu zestawu. Do tego piękne , kolorowe schematy malowań dla wariantów przewidzianych w zestawie - czego oczekiwać więcej?





W zestawie mamy mały arkusz z kalkomanią Techmod przewidzianą dla dwóch wariantów oznaczeń:

- Scammell Pioneer Tank Transporter z Dowództwa Sił Bliskiego Wschodu, 8 Armia, 372 Kompania Transportowa Czołgów Królewskiego Korpusu Zaopatrzenia (RASC, Afryka Północna 1942 r.)

- Scammell Pioneer Tank Transporter o nazwie własnej "MAITLAND" z 6. Północnoafrykańskiej Dywizji Pancernej, Włochy 1944 rok




W podsumowaniu: IBG Models oferuje po raz kolejny ciekawy, oryginalny zestaw opracowany z najwyższą starannością, będący dla wielu miłośników brytyjskiej myśli technicznej okresu IIWŚ swoistym "must have". Zawartość zestawu - mnogość elementów z drobiazgowymi detalami okraszone elementami PE i dobrej jakości kalkomanią pozwalają na zbudowania wspaniałej repliki w wariancie "prosto z pudła". Wiele rozwiązań technicznych w tym zestawie jest na miarę mniejszych podziałek - w niektórych momentach nie chce się wierzyć, że mamy do czynienia z repliką w skali 1:72. Dodatkowym walorem zestawu jest cena - za zestaw o opisanej jak wyżej zawartości zapłacimy w sklepach nieco ponad 80 zł. Gorąco polecam! 


     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz