niedziela, 9 czerwca 2019

Nowości MiniArt - zestawy serii taboru kolejowego w skali 1:35 - RECENZJA



Na tegorocznych targach zabawek w Norymberdze pojawiło się wiele ciekawych modeli. Moją uwagę przykuły nowości wydawnicze ukraińskiej firmy MiniArt, która w ostatnich latach namieszała w branży modelarskiej.




Nie będę się rozpisywał o nowej, doskonałej jakości produktów tej firmy. W materiale tym przybliżę kilka nowinek a przede wszystkim niejako nową serię, która może zainteresować wielu modelarzy.
Ukraiński producent wprowadza coraz to nowsze model i seria modeli. Przykładem są wozy bojowe serii t-54 i kolejne wersje rozwojowe czy wprowadzona ostatnio do oferty seria „WHAT IF…?” (prezentująca najdziwniejsze konstrukcje na pograniczu WWII/ s-f). Kolejna swoista seria rozlokowana jest w różnych działach tematycznych oferty MiniArt a dotyczy tematu kolejnictwa. To bardzo ciekawy i poszukiwany temat wśród modelarzy. Zwłaszcza chcących zbudować dioramę o tematyce kolejowej w skali 1:35. Dla nich właśnie firma z Kijowa uruchomiła kolejne wydawnictwa o tej ciekawej tematyce. Pierwsze zestawy tej serii miały premierę nieco wcześniej, ale chcąc usystematyzować zagadnienie „kolejnictwa” przedstawię krótki opis ich zawartości.





Podstawą taboru nie może być nic innego jako tory kolejowe. Ten. MiniArt wydał ok 1,5 roku temu. Zaczęło się od zestawu torów o rozstawie europejskim i rosyjskim (nieco szersze). Zestaw torów europejskich (RAILWAY TRACK European Gauge, nr 35561) zawiera 8 ramek z powtarzającymi się elementami podkładów kolejowych, szyn i mocowań. Z zestawu można zbudować torowisko o długości 686 mm. Bardzo ładnie zdetalowano fakturę podkładów z widocznymi słojami. Mocowanie szyn do podkładów także bardzo wiernie oddano. Generalnie jakość elementów tego zestawu jest bardzo dobra a wręcz można powiedzieć najlepsza w tej chwili spośród innych dostępnych zestawów wtryskowych w tej skali. Można przyczepić się do śladów po wypychaczach na wewnętrznych stronach szyn, których jest sporo.  Zestaw torów wariant rosyjski wydany jest pod numerem katalogowym 35565.    






Inny zestaw bazowy tej tematyki to podobnie jak pierwszy opisany - zestaw torów ale w pakiecie z tzw. koziołkiem (RAILWAY TRACK & DEAD End, nr 35568). Zestaw ten zawiera wspominane tory kolejowe (rozmiar europejski) i zakończenie. Z tego zestawu zbudujemy nieco krótszą długość torowiska - tylko 348 mm.






Kolejne dwa zestawy zawierają semafor oraz tzw. Kran kolejowy.



Semafor (RAILWAY SEMAPHORE, nr 35566), zawiera elementy do zbudowania efektownego i charakterystycznego dla kolei semafora. Zestaw zapakowano w wyróżniające się, długi pudło (z uwagi na zapakowane w nim dłuższe elementy). Bardzo dokładnie zaprojektowano wszelkie drobne elementy tego przyrządu. Mamy tu elementy wtryskowe, także przezroczyste ( w tym barwne oszklenie świateł sygnalizacyjnych), kalkomanie do oznakowania i linkę (cienki sznurek) do niezbędnych naciągów. W tej skali uzyskamy pokaźnych rozmiarów semafor liczący bliska 24 cm wysokości! Duża ilośc drobnych, dobrze odlanych elementów zapowiada świetną replikę semafora.








Kran kolejowy (RAILROAD WATER CRANE, nr 35567), to kolejny element klasycznego torowiska. Dziś już rzadko widywany we współczesnej infrastrukturze kolejowej z uwagi na jego przydatność dla parowego taboru (służył do napełniania wodą kotłów parowozowych). Zestaw podobnie jak semafor zapakowano w charakterystyczne długi opakowanie. Konstrukcja kranu jest nieco prostsza i widać to także po ilości elementów tego zestawu. Mamy tu elementy wtryskowe plus kilka transparentnych (imitacje oświetlenia). Po złożeniu nasz kran wodny będzie całkiem pokaźny - blisko 18 cm wysokości.







Następny prezentowany zestaw to typowy dla MiniArt pakiet dodatków lecz tym razem o tematyce kolejowej. Producent oferuje nam narzędzia i oprzyrządowanie dla kolejnictwa (RAILWAY TOOLS & EQUIPMENT, nr 35572). W zestawie mamy kilka ramek z elementami z których zbudujemy zgrabne miniaturki narzędzi takich jak: młoty, szczypce, olejarki, łopaty i inne drobne pomoce. Mamy także do złożenia drewnianą taczkę, wiaderko i dwa podkłady kolejowe. Zestaw z pewnością pomoże ciekawie urozmaicić model czy dioramę o tematyce kolejowej.  







W tym miejscu pora na gorące nowości, jakie widziałem w lutym na targach w Norymberdze.      
Wcześniej opisane zestawy dotyczyły stałej infrastruktury kolejowej. MiniArt w końcu wydał jeden z zapowiadanych elementów taboru - rosyjska lekka platforma kolejowa z okresu IIWŚ (Soviet Railway FLATBED 16,5-18 t, nr 35303).




Chce się powiedzieć - nareszcie coś na osiach! W końcu jeden nawet model wagonu czy platformy umożliwia budowę taboru o dowolnym ilościowo składzie. Zestaw zapakowano w kartonowe pudło  barwnym wizerunkiem platformy, Po otwarciu mamy szczelnie zapakowany w foliowy worek pakiet ramek z elementami. Ale nie tylko - całość zawartości zestawu przedstawia się następująco:

- 24 ramki z elementami w kolorze jasnoszarym
- dużych rozmiarów arkusz kalkomanii
- arkusz z elementami PE
- instrukcja montażu.















Jakość części zawartych na ramkach pokazuje, że mamy do czynienia z kolejnym udanym produktem o wysokiej jakości. 
Konstrukcja platformy nie jest dość prosta stąd powtarzalność wielu elementów w zestawie. 
Budowa modelu podzielona na logiczne etapy zakłada budowę platformy w kilku podzespołach: główny element konstrukcyjny w postaci metolowej ramy zbudujemy z większości elementów zestawu. Pokryjemy go imitacją poszycia drewnianego w postaci dwóch pokaźnych płatów.   
Te mają delikatne wzory słojów dających dobre wrażenie drewnianych desek. 
Elementy są czysto odlane i nie widać większych nadlewek. Nie zauważyłem też śladów po wypychaczach. W zestawie mamy do wyboru dwa rodzaje kół: wczesne (ażurowe) i późne (pełne) - duży plus za te opcje. W instrukcji mamy także informację, że wagon/platformę możemy wykonać w wariancie rozstawu kół europejskim lub rosyjskim (kolejny duży plus).

Sporej wielkości arkusz kalkomanii dobrze wypełni wszelkie powierzchnie wagonu przewidziane do jego opisu. Mamy tu aż sześć wariantów do wyboru!

W pudle znajdziemy także elementy do zbudowania torowiska. Z dostępnych tu części zbudujemy ok 35 cm torów. Tu uwaga - w tym zestawie mamy do czynienia z rozstawem rosyjskim.


Drugi z opisywanych tu wagonów to klasyczny wagon kolejowy, jaki znamy z archiwalnych fotografii czy filmów dokumentalnych z epoki IIWŚ. RAILWAY COVERED GOODS WAGFON 18T „NTV” TYPE (nr 35288) to nazwa zestawu z kolejnym wagonem kolejowym. Mamy tu więc replikę typowego wagonu do przewozu frachtu używanego w okresie drugiej wojny światowej.

















Zestaw zapakowano typowo dla produktów ukraińskiego producenta: barwne kartonowe pudełko z pięknym artboxem zachęca do zainteresowania się zestawem.
Po otwarciu mamy charakterystyczną pakę wyprasek zawiniętą szczelnie w plastikowy worek.
Zestaw zawiera:    


- 30 ramek z elementami w kolorze jasnoszarym
- dużych rozmiarów arkusz kalkomanii
- arkusz z elementami PE
- instrukcja montażu.

Konstrukcja wagonu zdecydowanie bardziej złożona niż wcześniej opisywanej platformy. Zasada montażu bardzo podobna - zaczynamy od budowy zasadniczego elementu konstrukcyjnego wagonu wraz z zawieszeniem i układem jednym. W kolejnych etapach montujemy drewniany podest (z ładnie odwzorowaną fakturą drewna) i dalsze elementy (burty i zadaszenie). Przy czym budowa przewiduje dokładne odwzorowanie także wnętrza wagonu (dość prosta zabudowa bez wyposażenia czy osprzętu). Elementy zaprojektowano bardzo starannie. Rzuca się w ozy mnogość detali, która w efekcie finałowym powinna pięknie oddać realia prawdziwego obiektu. 

W opakowaniu znajdziemy sporej wielkości arkusz kalkomanii przewidzianej do oznakowania wagonu. Tu także mamy aż sześć wariantów do wyboru!

W zestawie znajdziemy także elementy torowiska. Z dostępnych tu części zbudujemy ok 34 cm torów (o klasycznym, europejskim rozstawie).





Zarówno nowości MiniArt jaki i wcześniej wydane, opisane tu zestawy tematyczne będą prawdziwą gratką dla miłośników klasycznych kolei z okresu drugowojennego. Cieszy kierunek rozwoju oferty tego producenta a jeszcze bardziej nadzieja, że wkrótce ukażą się kolejne zestawy o tematyce kolejowej.    






  

2 komentarze: