V3000S German Truck (nr 72071)
V3000S/SSM Maultier German Halftrack with Flak 38 (nr 72075)
IBG Models
Skala 1:72
W lipcu tego roku dwa bardzo ciekawe repliki drugowojennych niemieckich ciężarówek zasiliły ofertę IBG Models. Zestawy o numerach katalogowych 72071 i 72075 zawierają miniaturkę popularnej ciężarówki w skali 1:72 w dwóch wariantach: w wersji klasycznej kołowej oraz jako półciężarówkę z częściowym układem gąsienicowym (tzw. Maultier).
Pierwszy z zestawów o numerze katalogowym 72071 to replika redukcyjna popularnej niemieckiej ciężarówki z okresu WWII Ford V3000S używanej do transportu wojska i zaopatrzenia a także jako ruchoma platforma dla lekkich działek. Klasyczne pudełko z przyjemnym artboxem zawiera:
- pięć ramek z elementami wtryskowymi w kolorze ciemnoszarym (ponad setka części); w tym elementy
przezroczyste (oszklenie kabiny) i skrzynia ładunkowa wraz z planeką
- instrukcję montażu w postaci zeszytu formatu A4 (wraz z dwoma schematami malowania: Front
Wschodni, 1942 r. oraz Afryka Północna, 1942 r.
- arkusz kalkomanii
- arkusz z elementami PE
Po otwarciu pudelka zaskakuje duża ilość elementów spakowana w plastikowy, transparentny woreczek. Jak na tak małą skalę jest tego naprawdę sporo (doliczyłem się ponad 100 elementów wtryskowych!). Ciemnoszare elementy po dokładniej inspekcji biją detalami i starannością odlania. Trudno dopatrzyć się jakichś niedociągnięć. Bynajmniej na etapie części zlokalizowanych na ramkach - test pasowania co prawda dopiero przede mną w trakcie budowy pojazdu.
Model dość mocno podzielono i zdetalowano: nie ma mowy o uproszczeniach. Zabawę z budową trucka zaczynamy od repliki silnik, który jak na tą podziałkę przedstawia wiele detali. Podobnie z kolejnymi podzespołami - układem zawieszenia i jezdnym oraz atrybutem samochodu - kołami. Te ostatnie filigranowe acz bardzo dokładnie zaprojektowane: wyraźna i jednocześnie delikatna struktura bieżnika, widoczne śruby mocujące i zarys felgi - cudeńko! Zwykle bywa, że ten element zastępowany jest zamiennikami producentów oferujących dodatki do modeli. Tu niestety trudno będzie przekonać modelarzy do zamiany na inne koła (no chyba, że np. o innej fakturze bieżnika). Kabina - zaprojektowana z elementami wnętrza jak siedziska, tablica rozdzielcza, dźwignie zmiany biegów, kierownicę i inne detale. Drzwi szoferki od wewnątrzcnej stony mają wyraźną fakturę imitującą tapicerkę - brawo! Można je zamontować w pozycji zamkniętej i otwartej. Idąc za instrukcją montażu - po złożeniu silnika, układu jezdnego, ramy i kabiny jako ostatni mamy do złożenia skrzynię ładunkową.
Ta możliwa jest do wykonania w dwóch wariantach: jako otwarta (składana z elementów z zestawu) oraz zakryta plandeką (w postaci gotowego elementu składającego się z podłogi i burt wraz z plandeką. Element ten był dla mnie ciekawostką - sporo mu się przyglądałem. Muszę przyznać że element ten jako wariant / opcję zaprojektowano bardzo dokładnie oddając wiele detali jak mocowania plandeki do burt, boczne wizjery i ożebrowania. Jeden minus to brak detali od wewnętrznej strony. Wymaga to sprytnego zabiegu zakrycia tyłu plandeki lub wrzuceniu na pakę jakiegoś ładunku.
Do zestawu dołączono mały arkusz z elementami PE - ten stanowi piękne waloryzacje delikatnych detali pojazdu - elementy układu jezdnego i uchwyt na kanistry. Dowodzi to dbałości producenta o jak najwierniejsze odtworzenie wszelkich detali miniatury.
Malutki model ciężarówki w skali 1:72 zaprojektowano niemal jak w dużo większej podziałce. Ilość elementów, wierność odwzorowania detali, jakość odlania a także opcje wyboru wariantów wykonania zasługują na pochwałę i wyróżnienie tego modelu. Gdyby nie fakt, że zaprojektowała go firma IBG Models można by mówić o jakimś przełomie w jakości wydania modelu. Póki co mamy kolejny bardzo dobry zestaw polskiego producenta, który potwierdza swoją coraz mocniejszą pozycję na rynku plastikowych modeli redukcyjnych.
Zestaw o numerze katalogowym 72075 zawiera elementy do budowy półciężarówki półgąsienicowej Ford Maultier V3000SSM z działkiem zamieszczonym na skrzyni - Flak 38.
Generalnie zestaw zawiera:
- dziesięć ramek z elementami wtryskowymi w kolorze ciemnoszarym (w tym elementy przezroczyste -
oszklenie kabiny)
- instrukcję montażu w postaci zeszytu formatu A4 (wraz z dwoma schematami malowania: nieznanych
pojazdów operujących w 1944 roku
- arkusz kalkomanii
- 2 arkusze z elementami PE
Zasadnicza różnica do wcześniej opisanego modelu to układ jezdny - ten w wersji Maultier to opcja półgąsienicowa popularna w zastosowaniu podczas WWII. Producent do zestawu opracował specjalny półgąsienicowy układ jezdny. Ten zawiera się na dwóch dodatkowych ramkach z elementami dodatkowo doposażonymi częściami PE. Układ jezdny w tym wypadku będzie wyzwaniem dla modelarzy: zaprojektowano go w postaci osobnych elementów włącznie z pojedynczymi ogniwami gąsienic.
Mamy tu więc osobno koła / wózki jezdne, części gąsienic w postaci dłuższych i krótszych odcinków oraz wspomniane pojedyncze ogniwa. Ten etap z uwagi na rozmiary i delikatność części z pewnością zaabsorbuje modelarzy najbardziej. Kolejnym elementem uzupełniającym ten zestaw jest działko Flak 38 i platforma do zamocowania na pace. Dodano tu też kilka elementów PE do. Zwaloryzowania tego podzespołu (wraz z siatką na łuski!). Dołączona do zestawu kalkomania pozwala zbudować nieznane bliżej pojazdy operujące w 1944 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz