niedziela, 9 czerwca 2019

PZL .37 B II ŁOŚ, IBG Models nr 72515 (1/72) - RECENZJA



PZL .37 B II ŁOŚ
Skala 1:72
IBG Models nr 72515

Od dawna świat modelarski czekał na kilka zapowiadanych nowości.
Jedną z nich bez wątpienia jest legendarny polski bombowiec PZL. 37 ŁOŚ.
   
Z biegiem lat dołączyły kolejne repliki w większej skali opracowane także przez polskiego producenta Mirage Hobby. Łoś w skali 1:48 wydany w kilku wersjach był pewnym przełomem, choć nie na miarę rewolucji w projektowaniu plastikowej repliki. Modelarze nadal więc wyczekiwali dobrej repliki i doczekali się burzliwych zapowiedzi, które namieszały w świecie modelarskim. Na pewno na rodzimym rynku, gdzie Łoś ma pewną symbolikę wręcz status legendy.

To kolejna wersja Łosia wydana przez tego producenta. Po udanej premierze pierwszych dwóch wersji przyszła kolej na kolejną odmianę bombowca. PZL. 37 B II zapakowano w urocze, średniej wielkości pudełko. Po oczach bije piękny boxart z wizerunkiem bombowca w locie. Nie czekając zbyt długo zabieram się do zbadania zawartości. 

 W zestawie mamy:

- kolorową instrukcję montażu wraz ze schematami malowania (4 wersji malowania)
- 11 ramki z częściami w kolorze jasno-szarym
- 1 ramkę z elementami przezroczystymi
- 1 arkusze kalkomanii do w/w wersji malowania
- 1 arkusz z elementami PE






















Kadłub zaprojektowano jako łączony z dwóch połówek. Jego elementy umieszczono na osobnej ramce. Zauważalne są widoczne detale: delikatne linie podziału choć bez śladów nitowania. Wnętrze kadłuba zostało pięknie odwzorowane: mamy tu widoczne ożebrowanie i delikatne detale wyposażenia wnętrza. Ślady po wypychaczach są w miejscach niewidocznych po montażu. Idąc kolejno wg schematu montażu przyglądam się pozostałym detalom wnętrza: te składa się z dużego głównego elementu do którego dochodzą mniejsze w dalszej kolejności uzupełniane przez naprawdę małe elementy. Te ostatnie jednak bardzo ostre w detalu, jak przystało na replikę z XXI wieku.  Wile detali uzupełnianych jest z arkusza z elementami PE. Przednim zwieńczeniem kadłuba jest imponujący szklany dziób, bardzo charakterystyczny dla tego bombowca. Technologicznie bardzo wymagający detal, któremu podołał producent tego zestawu. Element szklany odlany został w całości, nie dzieląc go jak inny producenci. Ścianki owiewki są bardzo cienkie i nie ma efektu soczewki. Podobnie jak w innych elementach przezroczystych. Bardzo dokładnie zaprojektowano oba silniki: sporo detali uzupełniają elementy PE. Skrzydła. Gondole podwozia wzbogacono o elementy PE a złożone golenie składa się z dwóch dość prosto składanych elementów. Skrzydła pięknie oddają realistyczny podział blach, choć także brak nitowania. Luki bombowe wypełnia monolityczny element z podziałem komór. Możemy wykonać ten fragment płatowca w dwóch wariantach: z otwartymi lib zamkniętymi lukami. W zestawie mamy także repliki bomb, przez co możemy nimi uzupełnić otwarte luki bombowe. Usterzenie skrzydeł to dodatkowe elementy - można zatem ustawić w dowolnym położeniu.
Do modelu dołożono dość spory arkusz z kalkomaniami dla oznakowania Łosia. Wszystkie kalkomanie dotyczą polskich schematów malowania (wrzesień 1939 r.).






Podsumowanie. Łoś od IBG Models to przepiękna replika słynnego polskiego bombowca. Zgodnie z oczekiwaniami producent stanął na wysokości zadania i zaprojektował model mogący być wzorem dla innych producentów. Bez wątpienia jest to jedna z bardziej o ile nie najlepsza replika redukcyjna Łosia. Model choć wymagający będą mogli budować modelarze mniej i średni zaawansowani.   



P.S.
Oficyna Wydawnicza KAGERO wydała ciekawą publikację dot. Łosia. Nowy zeszyt serii TOP DRAWINGS poświęcony jest sylwetce tego bombowca (wersje A i B). Mamy tu sporo schematów pomocnych do budowy modelu - są rzuty w kilku skalach oraz przykładowe schematy malowania. Dla modelarzy chcących zbudować wierną replikę pozycja mocno pomocna i rekomendowana.  














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz