wtorek, 10 kwietnia 2018

NOWOŚCI IBG MODELS / III - IV 2018





Do oferty polskiego producenta doszło kilka nowych pozycji.
IBG Models przyzwyczaiło nas już do zbiorowych premier swoich modeli. Tak jest tym razem i ku uciesze modelarzy mamy kilka nowych interesujących pozycji.
W materiale tym opiszę wszystkie, prezentując zasadnicze informacje o marcowo-kwietniowych nowościach tego producenta.


Zaczynam od rodzynka w tej grupie - modelu samolotu.



1. RWD-8 PWS Hungarian and Romanian Service (IBG Models, skala 1:72, nr 72504).

Kolejna wersja małego, polskiego samolotu szkoleniowego z okresu międzywojennego zaprojektowanego przez inżynierów Rogalskiego, Wigurę i Drzewieckiego.
Tym razem mamy do czynienia z wersjami używanymi przez Węgrów i Rumunów w ich służbach lotniczych. W zestawie mamy:

- kolorową instrukcję montażu wraz ze schematami malowania (5 wersji malowania: 2 węgierskie, 3 rumuńskie)
- 2 ramki z częściami w kolorze jasno-szarym
- 1 ramkę z elementami przezroczystymi
- 2 arkusze kalkomanii do w/w wersji malowania

Zestaw nie zawiera wiele elementów, ale jak na skalę i konstrukcję tego prostego górnopłata jest ich wystarczająco dużo, aby zbudować wierną replikę w tej podziałce.











2. 43M TURAN - Hungarian Medium Tank (IBG Models, skala 1:72, nr 72049)

Następna wersja węgierskiego pojazdu pancernego. Z okresu WWII. W tym wydaniu z osłonami bocznymi na bokach pojazdu i wieży. Producent zadbał o ten ważny element dodając pokaźna jak na skalę blaszkę PE.
Zestaw zawiera:

- kolorową instrukcję montażu wraz ze schematem jednej wersji malowania
- 6 ramek z elementami wkolorze jasno-szarym
- 1 arkusz z elementami PE
- 1 arkusz kalkomanii

Biorąc pd uwagę podziałkę model bardzo ładnie zdetalowano dbając o jak największą ilość szczegółów. Na podkreślenie zasługuje wspomniany arkusz blaszek dla imitacji osłon bocznych czołgu. Kolejny, bardzo udany model czołgu w skali 1:72 ze stajni IBG.









3. BERGEPANZER III / German Armored Recovery Vehicle (IBG Models, skala 1:72, nr 72059)

Model niemieckiego, drugowojennego pojazdu technicznego na podwoziu czołgu Panzer III.
Dość nietypowa replika w tej skali, pokazująca kierunek działań IBG - trafienie w nisze rynkowe, które wzbudzą zainteresowanie miłośników tego typu konstrukcji.

Zestaw zawiera:

- kolorową instrukcję montażu wraz ze schematem jednej wersji malowania
- 5 ramek z elementami wkolorze jasno-szarym
- 1 mały arkusz kalkomanii

Zestaw oznaczono jako „Easy Assembly”, co oznacza bezproblemowy montaż nawet dla mało zaawansowanego modelarza i nie koniecznie duże uproszczenia. Jak wiele replik tego producenta mamy tu dużo detali biorąc pod uwagę podziałkę, w jakiej wykonany jest model. Charakterystyczne dla tego i innych modeli gąsienicowych tego producenta w skali 1:72 jest gotowy układ jezdny w postaci kompletnego elementu zawierającego koła wraz z gąsienicami. Mimo uproszczenia mamy zachowane detale i pozwalające na satysfakcjonujący efekt końcowy.







4. TYPE 94 / JAPANESE TANKIETTE (IBG Models, skala 1:72, nr 72043)

Ta mała japońska tankietka jest kontynuacją serii wozów bojowych z kraju kwitnącej wiśni w wdaniu IBG. To kolejny przykład możliwości, jakie konsekwentnie i z sukcesem rozwija polski producent. Z bardzo pozytywnym odbiorem modelarzy w kraju i zagranicą. Chce się powiedzieć - czekamy na kolejne japońskie wozy bojowe z tego okresu.

Zestaw zawiera:
-  kolorową instrukcję montażu wraz ze schematem jednej wersji malowania
- 5 ramek z elementami wkolorze jasno-szarym
- 1 arkusz z elementami PE
- 1 arkusz kalkomanii

Tankietka jest niewielkim pojazdem. W tej podziałce jest naprawdę filigranowa, co widać po elementach w zestawie. Są bardzo drobne ale jednocześnie bardzo precyzyjnie zaprojektowane i odlane. Po wykonaniu będzie niezłą uciechą dla niejednego modelarza :)








5. PANZERKAMPFWAGEN III AUSF. A1/a2/23 (IBG Models seria „The World At War”, 2/2018)

Model towarzyszy nowemu wydawnictwu poświęconemu wozom bojowym okresu IIWŚ. Wydawany jest jako dodatek do tematycznej gazetki. Ukazuje się zagranicą, dostępna jest także w Polsce (jednak tylko w języku ang. I niem.).
Wydawana tu seria pojazdów towarzysząca gazetce ma formę uproszczonych modeli redukcyjnych. Przyglądając się jednak bliżej zawartości widzimy „pełnowartościowy” model redukcyjny w skali 1:72, w stylu do jakiego przyzwyczaił nas ten producent podobny do znanej w Polsce serii „First To Fight”.

Zestaw zawiera:
- 2 ramki z elementami wkolorze jasno-szarym
- 1 arkusz kalkomanii
- schemat malowania uwidoczniony na tylnej części opakowania

Mimo spodziewanych uproszczeń elementy modelu wyglądają naprawdę dobrze, co zapowiada kolejne świetne modele tej epoki które zasilą kolekcje miłośników. Modele szczególnie polecane początkującym modelarzom. 
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz