piątek, 18 maja 2018

Panzer IV ausf.H DRAGON kontra Panzer IV ausf.H ZVEZDA w skali 1:72, recenzja



W ostatnich tygodniach ukazały się miniaturki popularnych czołgów niemieckich w skali 1:72 z okresu IIWŚ. Dokładnie chodzi o replikę redukcyjną średniego czołgu Panzer IV ausf. H, które to modele wydał to DRAGON i ZVEZDA. Najpierw mieliśmy premierę Dragona a w ostatnich dniach ZVEZDY. Postanowiłem nieco inaczej przedstawić te nowości porównując je ze sobą.

Celem jest zaprezentowanie nowości a także pokazanie różnych podejść producentów w opracowaniu tej miniaturki.

Panzer IV H, Dragon SKALA 1:72 (nr 7551)




Model zapakowano w małe barwne, kartonowe pudełko. Dragon pakuje swoje modele serii ARMOR PRO w nowego rodzaju pudełka otwierane z boku (czyli bez zdejmowanego wieka jak wcześniej).
Okładkę pudełka wieńczy piękny wizerunek przedmiotu zawartości.




Zestaw zawiera:
- 5 ramek w kolorze jasno-szarym z elementami (75 części)
- koplet winylowych kompletnych gąsienic (gotowiec - wraz z mniejszymi kołami jezdnymi)
- mały arkusz kalkomanii  dla 2-ch wariantów malowania (oba z Normandii z 1944 roku)
- instrukcję montażu 

Model podzielono na kilka podzespołów złożonych z mniejszych elementów. Wanna pojazdu składa się 4-ch elementów. Zawiera uzbrojona jest w elementy układu jednego w postaci wahaczy. Gąsienice zaprojektowano przedziwnie: są to gotowe podzespoły wykonane z miękkiego tworzywa zawierające mniejsze koła prowadzone na wózkach jezdnych. Gąsienice mają charakterystyczne ugięcia / obwisy w górnej części.







Detale na elementach zestawu są wyraźne. Są zauważalne małe nadlewki wymagające szlifowania lub usunięcia nożykiem.  Najmniejsze elementy wyglądają najsłabiej - ostrość zanika, detal ucieka. Kilka elementów budzi jednak większą wątpliwość, m.in. lufa odlana w całości z jarzmem. Końcowa jej część - czyli hamulec wylotowy zupełnie nie przypomina oryginału. Tu trzeba będzie nieco popracować lub wymienić na pozazestawowy zamiennik. 






Przednie koła napędowe nie posiadają pełnego uzębienia (aby zapewne dobrze pasowały do gotowego podzespołu jezdnego). 

Bardzo fajnie zaprojektowano i wykonano osłony boczne oraz wieży - są bardzo delikatne, niemal transparentne. Elementy mocujące osłony także są bardzo delikatne i wyraźne.








Instrukcja montażu podobna do wcześniej wydawanych - prosta, przejrzysta bez uwag. Schematy malowania (2 dla tego zestawu) są przedstawione na tylnej części opakowania w postaci barwnych plansz.



Jak to u Dragona wiele elementów nie będzie wykorzystanych w budowie, co obrazuje charakterystyczne niebieskie zabarwienie zawartości ramek przedstawione na początku instrukcji.


Panzer IV H, ZVEZDA skal 1:72 (nr 5017)




Nowość sprzed kilku dni. Zapowiadany śmiało, jako not snap kit - czyli nie jest to zestaw do prostego montażu bez użycia kleju). Zestaw zapakowano podobnie jak dragonowski kit - małe, kartonowe, kolorowe pudełko z wizerunkiem panzera. Pudełko otwieramy z boku, chcąc dotrzeć do zawartości. 



Zestaw zawiera:
- 6 ramek w kolorze beżowym z elementami (producent podaje 147 części)
- 1 ramka z gąsienicami w postaci prostych pasków
- arkusz kalkomanii dla 2-ch wariantów malowania (jedno z frontu wschodniego - zimowy kamuflaż, drugie przedstawiając wóz z frontu zachodniego)
- instrukcję montażu   

Po otwarciu pudełka rzuca się w oczy ilość części: dwie duże ramki z napakowanymi elementami plus cztery powtarzające się z częściami układu jednego. Ostatnia zawiera proste paski z gąsienicami do wykonania tego charakterystycznego dla czołgu elementu.




Model zaprojektowano podobnie, jak Dragon: wanna czołgu składa się z kilku elementów. Tu jednak nie ma uproszczeń w postaci kompletnego zawieszenia - te montujemy z pozostałych elementów dostępnych w zestawie. Wiele drobiazgów wyposażenia podobnież dokleja się osobno (u Dragona przeważają elementy kompletne bez konieczności ich uzupełniania). 

Jakość wykonania repliki rzuca się od razu w oczy: widać tu wiele drobiazgów i detali, o które zadbali projektanci. Wiele nawet niewidocznych elementów ma sporo detali - np. spód wanny.

Model bardzo rozdrobniono - wskazuje na to choćby na początku podana ilośc części (blisko 150!). Świadczy to o dążeniu projektantów do opracowania wiernej repliki tego czołgu, mimo że w tak małej skali (1:72). Nawet najmniejsze elementy są bardzo ostre i wyraźne. Nie ma też śladów jakichkolwiek nadlewek. Jakość tworzywa także jest zadowalająca (nie za miękka, nie za krucha). Biorąc pod uwagę tak podzielony i zdetalowany model można wykonać go w różnych stanach eksploatacji. Lufa przypomina lufę i wykonano ją osobno - bez jarzma. Osłony boczne nie są ultracienkie, ale jak łatwo można podmienić ten element na pozazestawowy wykonany choćby z cienkiej blaszki puszki po napoju. Z analizą każdego elementu model zachwyca. 

Do zestawu dołączono mały arkusz kalkomanii z dwoma wariantami oznaczeń.  
Instrukcja montażu jak na Zvezdę przystało, ale nie będę się pastwił nad tym elementem ich produktów :) Cieszy załączona tablica barwna ze schematami malowania (dwustronny, kolorowy arkusz formaty A5).









Podsumowanie.
DRAGON wydał model z zastosowaniem wielu uproszczeń. Wiele podzespołów jest kompletnie uzbrojone bez konieczności dodatkowego montażu innych elementów. Niestety ze szkodą dla jakości i ogólnej oceny tego zestawu.

ZVEZDA pokusiła się o model bardzo zdetalowany i wykonany w klasycznym stylu. Jakość i mnogość szczegółów bije po oczach. Zestaw daje możliwość wykonania repliki z pełna kontrolą każdego etapu pracy modelarza.





Oba modele mają swoje plusy i minusy. Jedni uproszczenia uznają za atut, dla innych detal i możliwość doklejenia osobnych części będzie kluczowa dla podjęcia decyzji o zakupie. Modele dostępne są w sklepach, wybór należy do Was. Ja osobiście jako zwycięzcę tego porównania typuję model ZVEZDY. Ceny obu zestawów są podobne - Zvezda kosztuje ok 50 zł, Dragon nieco drożej - ok 60 zł.


Dziękuję za pomoc w opracowaniu tego materiału firmie DREAM www.dream.pl
Firma DREAM jest dystrybutorem obu marek w Polsce.     


ZapiszZapisz

1 komentarz:

  1. A very interesting review, especially regarding the different approach Zvezda is taking with this kit. I wonder if further Zvezda tank models will follow this more detailed trend ? Interestingly , Dragon kits now in this scale, seem to be far more simplified.

    Thanks for posting.

    OdpowiedzUsuń