sobota, 13 lipca 2019

ORP GARLAND 1944 (G-Class destroyer) 1/700, IBG Models nr 70007 - RECENZJA





ORP GARLAND nr 70007
IBG MODELS
Skala 1:700

Okręty w skali 1:700 klasy HUNT otworzyły nową kategorię modeli redukcyjnych w ofercie polskiego producenta. IBG Models konsekwentnie rozszerza ofertę przybliżając ją także miłośnikom marynistyki. Okrętowa skala 1/700 to zdecydowanie skala mikro dedykowana do konkretnej grupy odbiorców. Modele okrętów klasy HUNT czy nowo wydane G-Class oraz I Class w skali 1/700 to filigranowe miniaturki redukcyjne prezentujące okręt do lini wodnej.

Dwa nowe produkty w tej kategorii oferty to znane polskim modelarzom okrętowym konstrukcje. Jedna z nich to legendarny ORP Garland z piękną historią odciśniętą przez polskich marynarzy w okresie IIWŚ. IBG Models prezentuje tu nam sylwetkę tego niszczyciela operującego pod polską banderą w 1944 roku. ORP Garland służył z sukcesami w wielu misjach, także w konwojach. Wersja pudełkowa przedstawia okręt z roku 1944 operujący w basenie Morza Śródziemnego i na Atlantyku. 

Pudełko. Mocno rzuca się w oczy przepiękny, mega kolorowy artbox. Wg mnie to jedna z bardziej charakterystycznych „okładek” modelu redukcyjnego bez wątpienia wyróżniających się na tle innych.
Po otwarciu pudełka znajdujemy typowo zapakowaną zawartość: jasnoszare ramki z elementami plastikowymi w transparentnym woreczku, instrukcję montaż w formacie zeszytu A4, arkusz kalkomanii i małej blaszki z elementami PE.








W zestawie o numerze 70007 mamy w sumie. Cztery ramki z elementami plastikowymi. Udało mi się je zliczyć - jest ich ok 70-ciu.

Oprócz elementów kadłuba i pokładu e częściach wszystkie pozostałe są naprawdę malutkie. Chcę to podkreślić potwierdzając efekt skali mikro a przede wszystkim przygotowując wszystkich chcących zbudować replikę pięknego niszczyciela.   








Instrukcja montażu i przedstawiona tu kolejność będzie miała duże znaczenie w procesie budowy. Wiele drobnych elementów waloryzowanych jest częściami PE, które trzeba wycinać i składać wg zaleceń producenta. Załączony arkusz PE to swoisty fabryczny sposób na zdetalowanie tej repliki. Elementy PE są drobne i delikatne. Wśród nich mamy także relingi - nie musimy sięgać po dodatkowe elementy poza zestawem. Instrukcja montażu rozpoczyna przygodę z modelem od montażu atrybutu okrętu - dwóch dział pokładowych kalibru 120 mm.






Kolejne to elementy nadbudówki okraszane wspomnianymi elementami PE. W dalszej części jest montaż zasadniczej części okrętu (kadłub) wraz z pokładem. Kadłub wykonany jest w technice do lini wodnej. Wykonany bardzo drobiazgowo z wklęsłymi, wyraźnymi bulajami po obu stronach kadłuba. Pokład składa się z dwóch elementów. Tu także widać niezbędne detale charakteryzujące jednostkę. Mamy też wyraźnie zaznaczone miejsca do wklejania kolejnych elementów nadbudówki. Co najważniejsze - wspomniane elementy wykonane z dobrej jakości tworzywa i bez nadlewek. Pozostałe, drobne elementy są tak małe, że trzeba bardzo uważać przy docinaniu ich z ramek. Przeglądając się tym drobiazgom widoczny jest imponujący detal oddający realia prawdziwej konstrukcji pomniejszonej 700 razy.    
Zestaw umożliwia oznaczenie i malowanie okrętu w służbie Polskiej Marynarki Wojennej w 1944 roku.
Arkusz kalkomanii dołączony do zestawu pomoże nam w nadaniu właściwych oznaczeń. NA ostatniej stronie instrukcji montażu mamy także kolorowy schemat malowania niszczyciela. Producent nie zapomniał o propozycji farb do zabarwienia repliki. Posiłkuje się tu paletą kilku producentów, m.in. Hataka.

Modele okrętów wojennych w ofercie IBG Models w skali 1/700 to stosunkowo nowa propozycja dla modelarzy. Jakość opracowania i wykonania modeli nie ustępuje znanej od dłuższego czasu zasadniczej części oferty polskiego producenta. Na podkreślenie zasługuje dobra jakość wykonania, wzbogacenie zestawu elementami PE a także sama tematyka. Ta ostatnia szczególnie ważna dla miłośników Polskiej Marynarki Wojennej z epoki IIWŚ.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz